See abalienar on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "abalieno",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienei",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienado",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pt-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "abalienar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "abalienar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "abalienardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "abalienarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "abalienado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "abalienada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "abalieno",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "abaliena",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "abalienais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "abalienam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienavas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienávamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "abalienáveis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "abalienavam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienaste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"Brazil",
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "abalienámos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "abalienastes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "abalienaram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienaras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienáramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "abalienáreis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "abalienaram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienarei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienarás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienaremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "abalienareis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "abalienarão",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienarias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienaríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "abalienaríeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "abalienariam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "abaliene",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abaliene",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalieneis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienasses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienássemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienásseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienassem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "abaliena",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "abaliene",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "abalienai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "abalienem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "não abalienes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "não abaliene",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "não abalienemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "não abalieneis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "não abalienem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "abalienar (first-person singular present abalieno, first-person singular preterite abalienei, past participle abalienado)",
"name": "pt-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a",
"ba",
"li",
"e",
"nar"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "pt-conj"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Portuguese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Portuguese verbs ending in -ar",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "pt",
"name": "Law",
"orig": "pt:Law",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to abalienate (to transfer the title of)"
],
"id": "en-abalienar-pt-verb-BCvB5rZx",
"links": [
[
"law",
"law#English"
],
[
"abalienate",
"abalienate"
]
],
"raw_glosses": [
"(law, transitive) to abalienate (to transfer the title of)"
],
"tags": [
"transitive"
],
"topics": [
"law"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/a.ba.li.eˈna(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[a.ba.lɪ.eˈna(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/a.ba.ljeˈna(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[a.ba.ljeˈna(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/a.ba.li.eˈna(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[a.ba.lɪ.eˈna(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/a.ba.ljeˈna(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[a.ba.ljeˈna(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/a.ba.li.eˈna(ɾ)/",
"tags": [
"São-Paulo"
]
},
{
"ipa": "[a.ba.lɪ.eˈna(ɾ)]",
"tags": [
"São-Paulo"
]
},
{
"ipa": "/a.ba.ljeˈna(ɾ)/",
"tags": [
"São-Paulo"
]
},
{
"ipa": "/a.ba.li.eˈna(ʁ)/",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "[a.ba.lɪ.eˈna(χ)]",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "/a.ba.ljeˈna(ʁ)/",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "[a.ba.ljeˈna(χ)]",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "/a.ba.li.eˈna(ɻ)/",
"tags": [
"Southern-Brazil"
]
},
{
"ipa": "[a.ba.lɪ.eˈna(ɻ)]",
"tags": [
"Southern-Brazil"
]
},
{
"ipa": "/a.ba.ljeˈna(ɻ)/",
"tags": [
"Southern-Brazil"
]
},
{
"ipa": "/ɐ.bɐ.ljɛˈnaɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "[ɐ.βɐ.ljɛˈnaɾ]",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/ɐ.bɐ.ljɛˈnaɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "[ɐ.βɐ.ljɛˈnaɾ]",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/ɐ.bɐ.ljɛˈna.ɾi/",
"tags": [
"Portugal",
"Southern"
]
},
{
"ipa": "[ɐ.βɐ.ljɛˈna.ɾi]",
"tags": [
"Portugal",
"Southern"
]
}
],
"word": "abalienar"
}
{
"forms": [
{
"form": "abalieno",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienei",
"tags": [
"first-person",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienado",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pt-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "abalienar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"infinitive"
]
},
{
"form": "abalienar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"infinitive",
"plural"
]
},
{
"form": "abalienardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "abalienarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienando",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "abalienado",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienados",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "abalienada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienadas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "abalieno",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "abaliena",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "abalienais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "abalienam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienavas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienávamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "abalienáveis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "abalienavam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienaste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienou",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"Brazil",
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "abalienámos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "abalienastes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"second-person"
]
},
{
"form": "abalienaram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienaras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienara",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienáramos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "abalienáreis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "abalienaram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienarei",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienarás",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienará",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienaremos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "abalienareis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "abalienarão",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienarias",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "abalienaria",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienaríamos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "abalienaríeis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "abalienariam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "abaliene",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abaliene",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalieneis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienasses",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienasse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienássemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienásseis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienassem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienares",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienarmos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienardes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abalienarem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "abaliena",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "abaliene",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "abalienemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "abalienai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "abalienem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "não abalienes",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "não abaliene",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "não abalienemos",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "não abalieneis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "não abalienem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "abalienar (first-person singular present abalieno, first-person singular preterite abalienei, past participle abalienado)",
"name": "pt-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"a",
"ba",
"li",
"e",
"nar"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "pt-conj"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Portuguese 4-syllable words",
"Portuguese 5-syllable words",
"Portuguese entries with incorrect language header",
"Portuguese lemmas",
"Portuguese terms with IPA pronunciation",
"Portuguese transitive verbs",
"Portuguese verbs",
"Portuguese verbs ending in -ar",
"pt:Law"
],
"glosses": [
"to abalienate (to transfer the title of)"
],
"links": [
[
"law",
"law#English"
],
[
"abalienate",
"abalienate"
]
],
"raw_glosses": [
"(law, transitive) to abalienate (to transfer the title of)"
],
"tags": [
"transitive"
],
"topics": [
"law"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/a.ba.li.eˈna(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[a.ba.lɪ.eˈna(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/a.ba.ljeˈna(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[a.ba.ljeˈna(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/a.ba.li.eˈna(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[a.ba.lɪ.eˈna(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/a.ba.ljeˈna(ʁ)/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[a.ba.ljeˈna(h)]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/a.ba.li.eˈna(ɾ)/",
"tags": [
"São-Paulo"
]
},
{
"ipa": "[a.ba.lɪ.eˈna(ɾ)]",
"tags": [
"São-Paulo"
]
},
{
"ipa": "/a.ba.ljeˈna(ɾ)/",
"tags": [
"São-Paulo"
]
},
{
"ipa": "/a.ba.li.eˈna(ʁ)/",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "[a.ba.lɪ.eˈna(χ)]",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "/a.ba.ljeˈna(ʁ)/",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "[a.ba.ljeˈna(χ)]",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "/a.ba.li.eˈna(ɻ)/",
"tags": [
"Southern-Brazil"
]
},
{
"ipa": "[a.ba.lɪ.eˈna(ɻ)]",
"tags": [
"Southern-Brazil"
]
},
{
"ipa": "/a.ba.ljeˈna(ɻ)/",
"tags": [
"Southern-Brazil"
]
},
{
"ipa": "/ɐ.bɐ.ljɛˈnaɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "[ɐ.βɐ.ljɛˈnaɾ]",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/ɐ.bɐ.ljɛˈnaɾ/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "[ɐ.βɐ.ljɛˈnaɾ]",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/ɐ.bɐ.ljɛˈna.ɾi/",
"tags": [
"Portugal",
"Southern"
]
},
{
"ipa": "[ɐ.βɐ.ljɛˈna.ɾi]",
"tags": [
"Portugal",
"Southern"
]
}
],
"word": "abalienar"
}
Download raw JSONL data for abalienar meaning in All languages combined (10.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.